Články o naší činnosti 

 

Povídka A.H. Jak se dělá výstava. Kliknutím zde si povídku otevřete ve Wordu nebo ve formátu PDF:

 

 

Jak bylo v Holandsku

Ve dnech 5. až 10. května 2010 jsem měla možnost se skupinou milovníků fuchsií navštívit některé specializované zahradnické podniky v Německu a Holandsku. Kromě těchto podniků jsme si prohlédli i výstavu jarních cibulovin v překrásném parku Keukenhof.

Celý program zájezdu byl jeden překrásný zážitek. Přivezla jsem několik novinek ze světa pelargonií, které budou k vidění na letošní Muškátové Loděnici. Budou to např. v převislých: Harlequin TED DAY, Harlequin MY LOWE, Harlequin MISS LIRER BIRD, Roller´s David, Belle Notte, Perlle Albar, La France, Roller´s Perly Lachs, Crocetta, Rosie O´ Day, Joseph Maaren, Bonito, Variegatet Giroflee, Rock – O´- Day, Spotlite Hotline, Elbe Silver. Dále jsem si obohatila sbírku o 10 odrůd stellarů. 3 odrůdy pestrolistých a z e skupiny Angeleys odrůdami The Baplé, Fairy Odchod, Mrs G.H. Smith.

Věřím, že tyto novinky přírodní podmínky ani já do výstavy nezničíme. Do fotogalerie vstupte ZDE!

Alena Heinrichová

Návštěva firmy Stegmeier v SRN

V sobotu 17. dubna 2010 uskutečnilo 5 členů z výboru naší SZO dlouho plánovanou exkurzi do Zahradnictví Stegmeier v obci Essingen (asi 50 km SZ od Stuttgartu). K autu řízenému S. Carraro se v Rozvadově připojilo druhé, v němž cestovala trojice pracovníků z Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji. Celou akci připravil a naši návštěvu objednal Petr Reichelt, ve výpravě byli dále A. Heinrichová, M. Fialková a J. Gratias).

Díky krásnému počasí a skvělé práci obou řidičů jsme byli na místě včas a krátce po 9. hodně jsme zahájili podrobnou prohlídku celého areálu. Zajímaly nás pochopitelně pelargonie, kterých má firma v internetové nabídce velké množství. Tyto výpěstky nabízí Dieter Stegmeier ve dvou skleníkových lodích o výměře cca 400 m2. Soňa a Petr měli připravené seznamy druhů, o které měli zájem; Petr dokonce poslal objednávku některých rostlin přes internet předem.

Muškátové orgie (nemohu najít výstižnější výraz) prožívali Alena, Soňa a Petr celé tři hodiny. Když pan šéf viděl, jak velká bude tržba za vybrané rostliny, tak Petrovi zapůjčil nůžky a dovolil nám odebrat si řízky i z matečních rostlin. Jedinou podmínkou bylo, že řízky nesmí být příliš velké. Ve 13 hodin jsme pracně nacpali bohatou kořist do beden, ucpali kufr i všechny volné skuliny auta, a vydali se nazpátek do Čech.

Exkurze byla po mnoha stránkách zajímavá. Jak to tak bývá, přinesla překvapení i zklamání. Sortiment na prodejních pultech i v oddělení matečnic botanických druhů nebyl tak bohatý, jak jsme podle reklamy očekávali. Mně osobně chyběly jakékoliv botanické druhy ze sekce Hoarea, za které jsem byl ochoten zaplatit poměrně vysoké ceny (p. Stegmeier nám však při zúčtování udělal množstevní slevu a každou sazenici počítal o více jak 2 Euro méně, než bylo na oficiálních cenovkách). Ani sortiment kultivarů zdaleka nebyl takový, na jaký zvyklí například u firmy p. Elsnera PAC v Drážďanech. Přesto jsme v tomto ohledu odjížděli spokojeni, neboť v každém podobném podniku se vždy něco zajímavého najde.

Co nás však doslova šokovalo, byla vodní kultura všech rostlin (tedy i ostatního sortimentu balkonových rostlin a trvalek). Většina prodávaných sazenic byla v klasických hliněných květináčcích o průměru 14 až 16 cm, a ty stály často až v centimetrové vrstvě vody. Že jsme si mohli s rostlinami pořídit celou sbírku zelených řas a mechorostů, to jsme teda nečekali ani náhodou.

Ostatní si nezúčastněný návštěvník našich internetových stránek domyslí podle fotografií, kterých jsem v chronologické fotoreportáži pořídil do archívu SZO Pelargonie 110 a zhruba třetinu z nich prezentuji v naší webové fotogalerii.

Text a foto JGr          

Časopis Zahrádkář č 3, březen 2010:

Výstava Květy v Lysé nad Labem 9.7-12.7. 2009

Jak je již naší tradicí i letošní rok jsme se zúčastnili výstavy Květy v Lysé n.L. Bylo nám přiděleno místo v hale, což bylo stanoviště, kde bylo více světla než v loňském roce. Přesto dle mého názoru by bylo možno využít atypická rohová okna v hale daleko lépe.

Náš prostor byl cca o velikosti 25 m² umístěn na druhém konci vstupu do haly. Začátek haly vyplnily již tradičně lilie. Prostředek haly patřil begóniím, jiřinám, gladiolům, trvalkám, a levanduli. Celá expozice byla doplněna trávníkem, mulčovací kůrou, jezírky a různými pergolami. O umělecký zážitek se postarala expozice magických obrazů pana Šindeláře, fotografií paní Šindelářové a velké plastiky. Celá expozice byla pojatá jako velká okrasná zahrada se spoustou zákoutí. Venkovní prostory tradičně ovládl stánkový prodej.

Bohužel naše výstavní muškáty byly provázeny smůlou. Deštivé počasí je nenutilo moc ke kvetení. A ty, které byly pěkné, zničila doprava. Jen pro zajímavost: Ze 26 výstavních truhlíků jich doprava zničila 16. Dlouhé výhony se během přepravy v nákladním autě s vlekem úplně ukroutily. Ale ten zbytek se naštěstí trochu vzpamatoval. Přesto je to pro nás poučení. Pro další výstavy, kam bude potřeba dopravovat rostliny, musíme připravit a vymyslet jiný systém. Nápad už máme, představíme ho v nejbližších týdnech.

Jak se říká, všechno špatné je pro něco dobré. Poškozené a zničené rostliny jsme na výstavišti v naší poradně názorně nařízkovali a řízky zdarma rozdali návštěvníkům. Zájem byl opravdu veliký. Dotazů byla spousta, až se před naší poradnou (stejně jako v jiných letech) tvořila fronta. Je vidět, že zájem o pěstování muškátů zatím žádná krize nezabrzdila. Největší úspěch z exponátů měly pelargonie od firmy Endisch, a to odrůdy TREND NEON, CARINO PURPLE, LIGHT PINK. A pokud jste se letos na výstavu nedostali , prohlédněte si fotografie. Text a foto (v naší webové galerii) Sonia Carraro

 

Zpráva o burze muškátů v Loděnicích

Poslední čtyři dny v květnu se uskutečnila avizovaná burza muškátů v Loděnici. Sluníčko nám
nepřálo,  zato déšť a vítr ano. I přes nepřízeň počasí navštívilo naši burzu mnoho zájemců. Bylo z čeho vybírat. Sonia Carraro se opravdu činila, aby všichni odešli z naší burzy spokojeni. Přispěl i Petr Reichelt, Alena Heinrichová a František Šťastný. Ten kdo hledal nějaký muškát k obohacení
své sbírky mohl vybírat z kolekce zonálek, převislých pelargonií, botanických pelargonií, voňavých pelargonií , pelargonií s ozdobnými listy i anglických pelargonií. Na burze se objevily novinky ze Švédska získané od naší členky Marie Olsson i novinky posledních let - pelargonie ´candy´ i andělské pelargonie. Většina návštěvníků odcházela spokojená. Velký zájem byl i o pelargonie ´Fireworks´.
Zatím co zájem o burzu nás potěšil, seminář o pěstování pelargonií bylo naprosté fiasko. Byla to nakonec spíše dvouhodinová debata našich přednášejících s pěti návštěvníky. V pondělí 1.června byl rozhovor o burze s Ing. Alenou Heinrichovou v Regionálním rozhlase v 11.40 hod.
Děkujeme členům naší organizace, kteří pomáhali při této akci. Ing. Aleně Heinrichové, Sonie Carraro, Petru Reicheltovi, Marii Fialkové, RNDr. Evě Koutníkové, Františku Šťastnému a paní Pavle  Šafránkové ze ZO Loděnice.    ((Marie Fialková, jednatelka))

 
Na snímku p. Koutníka jsou členky výboru SZO (zleva) př. Koutníková, Carraro a Fialková.
 

Sobota, 30. května 2009:

Pelargoniím se může líbit i umístění v horních patrech panelového domu v Praze.

Podívejte se, jak prostor balkónu využívá naše jednatelka Maruška Fialková:

___________________________________________________________________________________

 

 

Předsedkyně SZO Pelargonie předává p.Endischovi na veletrhu IPM v Essenu CD s prezentací naší výstavy Muškátová Loděnice 2009

 

Veletrh IPM v Essenu (2009)

Díky svému členství ve Svazu květinářů a floristů jsem mohla navštívit svěrový zahradnický veletrh IPM Essen. Nebudu zdržovat výčtem 1400 vystavovatelů. Nebudu se rozepisovat o expozicích producentů veškerých zahradnických výpěstků od Japonska po Guatemalu a od Norska po Itálii. Nebudu tu slintat nad specializovaným servisem od substrátů až po mechanizaci. Nechci ani jihnout nad floristickou podívanou. Jen se chci podělit o setkání s nám blízkými firmami.

Navštívila jsem expozici PAC Dresden, kde mne již s úsměvem vítali.Vystavovali kromě Angeleyesů i Candy Flowwers a svůj známý sortiment. Žlutá First Zelow nebyla zrovna špičková. Firma Nebelung, kterou jsem kontaktovala už v Itálii v Padově, mi slíbila odezvu u dealera pro Česko. Ten se mi už také ozval a slíbil katalog (dál uvidíme). Mají překrásnou serii Aristo, velmi podobnou Candy Flowers, ale prý méně kvete a má v létě přestávku. Barevně je od Candy k nerozeznání. Firma Syngenta měla ve svém stánku známe kultivary od Fischera a novou žlutou - Vanile. Katalog měli jen anglický, německý mi pošlou. Zástupci fy. Selekta se zájmem vyslechli informaci o existenci našeho spolku a katalog máme. Stejně tak firma Red Fox. Pan Endisch, kterému jsem osobně poděkovala za spolupráci, slíbil, že nás navštíví. Spolu jsme se i vyfotili.
Návštěva IPM Essen byla nejen lahůdkou pro smysly, ale i velikou motivací pro další činnost. Hlavně zdraví. (!)

Alena Heinrichová, 4. února 2009

Přidáváme několik obrázků z webu IPM Essen (z akce v r. 2008)

a malý náhled do katalogu PAC Dresden 2009: